Minden tekintetben a legváratlanabb helyről érkezett a rekordot jelentő 8. idei no-hitter. Az Arizona Diamondbacks újonca, Tyler Gilbert a San Diego Padres-t nullázta le.
Joe Musgrove, Carlos Rodón, John Means, Wade Miley, Spencer Turnbull, Corey Kluber, valamint a Chicago Cubs kombinált no-hitter-je után itt az újabb: szombat este Tyler Gilbert élete első kezdésén, a San Diego Padres csapata ellen csinálta végig startját engedett bázisütés nélkül. Ez volt az idei 8. no-no, amely modern éra rekord. Ha az egész baseball-történelmet nézzük, akkor pedig holtversenyben első, utoljára 1884-ben volt ennyi no-hitter egy évben a ligában.
De az még egy egészen másik baseball volt…
Az újonc Gilbert augusztus 3-án mutatkozhatott be az MLB-ben, a bullpen-ből beállva eddig három meccsen 3.2 játékrészt dobott végig. Augusztus 14-én azonban úgy döntött az ezer sebből vérző, a rájátszásnak már rég búcsút intő, vendégcsapatként elszenvedett vereségek tekintetében rekordot döntő Diamondbacks vezetősége, hogy bedobják a mélyvízbe a balkezes dobójátékost.
Az ellenfél a mostanában lefelé tartó spirálba került (július 1. óta 17-20-as győzelem-vereség mutató), Fernando Tatís Jr.-t nélkülöző San Diego Padres volt, akiknél az a Joe Musgrove kezdett, aki idén már dobott no-no-t. Most megtapasztalhatta, milyen a dolog rossz oldalán állni.
A mérkőzés kiválóan kezdődött a D’backs számára, már az első játékrészben megadták az alaphangot, köszönhetően Josh VanMeter és Ketel Marte dupláinak, Pavin Smith és David Peralta szimpláinak, valamint a karrierje első hazafutását ütő Drew Ellis-nek. És bár a tökéletes mérkőzés rögtön az első ütőnél elszállt Gilbert számára – Tommy Pham sétált -, így is 5-0-ra vezetett a hazai Diamondbacks az első „kör” után.
A Padres viszont ezután is csak szenvedett, legközelebb csak a negyedik inning-ben jutottak ki bázisra, ismét Pham sétájával, ezt követően azonban még két pontot szerzett az arizonai csapat. A hetedik tetején Pham harmadjára is kiharcolt egy sétát, de társai képtelen voltak bármit is összehozni Gilbert ellen. A hazaiak dobója a nyolcadik inninget pl. 3 dobásból lehozta, bár igaz, hogy Austin Nola és Wil Myers is vészesen közel küldte a labdát a kerítéshez.
Ám mindkét ütés pályán belül maradt, és elhalt a D’backs védőinek kesztyűjében.
Jöhetett tehát az utolsó három kiejtés, melyből Gilbert az első kettőt strikeout-tal csinálta meg, míg az utolsó labdát Ketel Marte szedte le, ezzel beírva csapattársát a történelemkönyvek lapjaira.
Érdekességek a no-hitter-rel kapcsolatban:
- Gilbert a liga történetének 4. olyan dobója, aki élete első startján no-hitter-t dobott; előtte ez csak Theodore Breitenstein-nek (1891-ben), Bumpus Jones-nak (1892) és Bobo Holloman-nak (1953) sikerült;
- Gilbert soha, semmilyen szinten nem dobott még végig egy egész mérkőzést, a leghosszabb startja 8 inningre nyúlt a no-hitter előtt;
- Ez volt a Diamondbacks történetének 3. bázisütés nélkül lehozott meccse (Edwin Jackson – 2010, Randy Jonhson – perfect game, 2004) és az első hazai pályán, a Chase Field-en;
- Ebben az évben egy másik D’backs dobó, Madison Bumgarner dobott már no-hitter-t, ám azt 7 inning-es mérkőzésen érte el, így az nem számít hivatalos no-no-nak;
- Joe Musgrove a 12. olyan dobó, aki egy éven belül dob és kezdődobóként elszenved no-hitter-t;
- Mivel a koronavírus miatt a tavalyi kisligás szezon elmaradt, Gilbert 2020-ban villanyszerelőként dolgozott édesapja vállalkozásában;
- A catcher, Daulton Varsho mindössze második szezonját tölti az MLB-ben, és a pénteki meccsen az ő walkoff hazafutásával nyert a D’backs; két igazi lélekromboló vereséget mértek a Padres-re.
Ha ezt az évet a hátuk közepére sem kívánják a csapat szurkolói, Gilbert tegnapi teljesítménye mindenképpen emlékezetes marad.
(A képek forrása: denverpost.com, friarsonbase.com)