Véletlen egybeesés vagy valami nincs rendben az MLB háza táján? A Detroit Tigers dobója, Spencer Turnbull idén már az ötödik engedett ütés nélküli mérkőzést dobta le, és a héten nem ő volt az egyetlen.
Amikor hétfőn meghallgattam a theringer.com podcast-jét (The Ringer MLB Show), kicsit felhúztam a szemöldököm, amikor Michael Baumann, Ben Lindbergh és Zach Kram arról beszélgettek, hogy nagyon szép az idén elpattant négy no-hitter, de lassan már fel sem kapják a fejüket arra, ha valamelyik dobó a 7. játékrészben még nem engedett ütést és érkezik a jelzés a telefonra (volt ilyenre példa bőven idén, csak a végén azokból nem lett no-hitter).
Persze azt nem vitatták, hogy így is kivételes teljesítménynek számít, de szerintük valamit tenni kell, hogy az ütőátlagok ne csökkenjenek tovább és újra élvezhető legyen a baseball a nem annyira fanatikus nézők számára is. Lindbergh megoldási javaslatát, amelyben arról értekezett, hogy a dobódomb hátrébb tolása mennyit javítana a támadójátékon, már egyszer említettem, de azóta jelentkezett egy új bejegyzéssel is, érdemes azt is elolvasni.
De az ütősorok problémáinak megoldása (bár ki lepődne meg, ha Corey Kluber no-hitter-je – egy nappal Turnbull-t követően - után idén már több no-no-t nem látnánk?) nem Turnbull gondja, és semmiképpen sem szeretném az érdemeit kisebbíteni, így hát neki is jár a külön poszt a keddi, Seattle Mariners elleni mérkőzésen elért teljesítményét követően.
A Tigrisek idén azt hozzák, amit vártak tőlük, ez az idény is a csapat újjáépítéséről szól, túl vérmes reményeik nem lehetnek, de pl. Casey Mize startjai, vagy Akil Baddoo áprilisa mosolyt tudott csalni a szurkolók arcára.
Május 17-én aztán Seattle-ben kezdett meg egy szériát a csapat, a hazai Mariners ellen. Az első meccsen Mize remekelt (7.2 IP, 3 H, ER, 3 BB, 7 K) és a szerdai szériazárón is behúzta a győzelmet a Tigers, köszönhetően a másik fiatal reménység, Tarik Skubal produkciójának (5 IP, 4 H, 2 ER, 2 BB, 9 K).
Turnbull azonban őket is lekörözte.
Kedden az utolsó mérkőzés volt a programban a két csapat összecsapása és a Tigers már rögtön az első játékrészben megszerezte a vezetést Jeimer Candelario szóló hazafutásával, majd a harmadik tetején szintén ő növelte kettőre az előnyt. De mint kiderült, a home run is bőven elég lett volna a győzelemhez, mert Turnbull egymás után ejtette ki a hazaiak ütőjátékosait.
Az első „hibát” a negyedik inning-ben vétette, amikor sétáltatta Jarred Kelenic-et, ám probléma ebből sem lett, mint ahogy José Marmolejos kilencedikben kiharcolt sétájából sem.
A hetedik inningben Candelario még védőoldalon is tett róla, hogy biztos legyen a no-hitter: Mitch Haniger kemény ütését szedte fel szépen és dobta egyesre, de e három jeleneten kívül Turnbull-nak túl sokat nem kellett idegeskednie.
A megmozdulást látva Turnbull is megnyugodott: „Oké, ez talán az én estém. Folytatom tovább és megpróbálom behúzni a no-hitter-t.” Sikerült neki!
Érdekességek a no-hitter-ről:
- a Seattle Mariners, akárcsak a Cleveland Indians, idén már másodszor maradt bázisütés nélkül egy mérkőzésen;
- a liga történetében ez volt a 19. alkalom, hogy egy csapat egy évben két no-hitter-t is elszenvedjen, viszont egy évben hármat még egy csapat sem nyelt be;
- Tigers dobó legutoljára 2011-ben dobott no-no-t, akkor Justin Verlander tudta megcsinálni a bázisütés nélküli meccset;
- Kyle Seager, a Mariners hármasa, pályafutása 9. no-hitter-jén játszott (csapattárs által dobott, elszenvedett együtt), ezzel holtversenyben második az örökranglistán (az első Bert Campaneris, 11-gyel); ha így folytatja a Mariners, Seager még idén megdöntheti a rekordot;
- 2019-ben a kezdődobók közül Spencer Turnbull gyűjtötte be a legtöbb vesztes mérkőzést (3-17 volt a mutatója);
- ez volt a 8. no-no a Tigers történelmében és eddig mindegyiket a csapat által draftolt játékos érte el;
- Turnbull eddig sosem jutott el a 8. játékrészig, mindig hamarabb lecserélték.
(A kép forrása: cbssport.com)