A houstoni gárda 2017 után másodszor nyert bajnoki címet; a döntőben a Philadelphia Phillies együttesét győzték le.
Az Astros a 2010-es évek második felének, valamint a 2020-as évekből eddig eltelt időszaknak megkerülhetetlen csapata. Lehet, hogy a Los Angeles Dodgers rengeteg pénzt költött és rengeteg mérkőzést nyert meg (közte egy World Series-t is), lehet, hogy a Tampa Bay Rays csapatépítési rendszere elnyerte mindenki figyelmét, lehet, hogy a Boston Red Sox is bajnok lett egyszer az elmúlt években, de az American League-ben és ebből kifolyólag a World Series-ben is, évek óta a Houston Astros testén keresztül vezet az út a győzelemhez.
A ’Stros idén zsinórban hatodik főcsoport-döntőjét játszhatta le és 2017 óta négy World Series-be jutottak be, igaz az előző három párharcból kettőt (2019 – Washington Nationals, 2021 – Atlanta Braves) elveszítettek.
Ám kukák ide, népharag oda, az Astros-szal idén is számolni kellett. Az alapszakaszban nagyon könnyedén nyerték meg divíziójukat, 106-56-os győzelem-vereség mutatóval végeztek, majd a rájátszásban veszített meccs nélkül léptek át a Seattle Mariners és a New York Yankees gárdáján is.
Így már csak az idei meglepetéscsapat, a Philadelphia Phillies állta útjukat.
World Series - 2022
És a Phillies egyből ki is használta a meglévő lendületét, a döntő 1. mérkőzésén ötpontos hátrányból fordítva nyert 6-5-re extra játékrészben. A meccs hőse J.T. Realmuto volt, aki a 10. inning-ben egy szóló hazafutással szerezte meg a vezetést a Phils-nek, amelyet sikerült is megtartani; David Robertson húzta be a mentést.
A győzelem azért is volt nagy szó, mert a ’Stros ászát, Justin Verlander-t viszonylag ritkán kapják el ennyire, pláne ötpontos előnyt nem szokott JV elszórakozni. A World Series-ekben azonban valamiért nem megy Verlander-nek; ezzel a mérkőzéssel bezárólag addig még nem sikerült győzelmet gyűjtenie, ráadásul a döntő meccseire vonatkozó engedett pontátlaga (ERA) 6.07-re emelkedett, ami, valljuk be, nem nagyon jó, inkább sz*r.
Kétségbe azonban nem estek az Asztrók, a második mérkőzésen az elképesztő jó szezont futó Framber Valdez kezdett és az ismételten összegyűjtött ötpontos előnyből ezúttal hármat sikerült megtartaniuk, így 1-1-es állással utazhattak a csapatok Philadelphiába.
Ahol a Phillies-úthenger egyszerűen átrohant Lance McCullers Jr.-on. A döntők, sőt az egész MLB rájátszás történelmében McCullers lett az első dobó, akiről öt hazafutást ütöttek egy mérkőzésen – Bryce Harper, Alec Bohm, Brandon Marsh, Kyle Schwarber és Rhys Hoskins köszöntek be a jobbkezes dobónak, a Phillies pedig 7-0-ra nyert és két győzelemnyire került a bajnoki címtől.
Bajba került az Astros?
Ha így is érezte valaki, a houstoniak csattanós választ adtak a kérdésre a negyedik mérkőzésen.
Christian Javier vezetésével 5-0-ra nyertek, ráadásul bázisütést sem engedtek a Phillies-nek, ezzel a World Series-ek történetének második engedett ütés nélküli meccsét hozták össze (Javier után Bryan Abreu, Rafael Montero és Ryan Pressly lépett dobódombra). Igaz az eddigi egyetlen ilyen meccs egy perfect game volt Don Larsen (New York Yankees) kezéből 1956-ból, de Javier-ék tette is megérdemli a maximális tiszteletet.
Ráadásul ezt egyszer már „eljátszották” az alapszakaszban is.
Nem is csoda, hogy innen nem tudott felállni a Phillies.
Az ötödik összecsapáson végre Verlander-nek is összejött a World Series win és a ’Stros egy nagyon szoros mérkőzésen 3-2-re nyert, így tehát úgy utazhattak haza Houstonba, hogy egy következő győzelem a bajnoki címet jelentette volna.
A tegnapi, hatodik mérkőzés pedig a tétnek megfelelően szorosra és izgalmasra sikerült. A csapatok az első öt játékrészben nem tudtak pontot szerezni, Valdez és Zack Wheeler is jól dobtak, de a hatodik tetején Schwarber – ebben a rájátszásban sokadjára – hazafutást vágott, így a Phillies-hez került az előny.
A válasz azonban nem váratott sokat magára: két emberrel bázison Yordan Alvarez állt ütéshez és a negyedik felé küldött labdát kivágta középre, amellyel gyakorlatilag eldöntötte a bajnoki cím sorsát – az Astros bullpen az egész rájátszásban érinthetetlennek bizonyult, így egy kétpontos előny megmászhatatlan hegynek bizonyult ellenük.
Pláne úgy, hogy Alvarez után hárommal Christian Vázquez behozott csapatának még egy biztonsági pontot, de ez már sokat nem számított, mert a Phillies ütőinek már csak egyszer sikerült bázisra kerülni az utolsó három játékrészben, így amikor Nick Castellanos ütése után a labda Kyle Tucker kesztyűjében kötött ki, indulhatott az ünneplés Houstonban.
Története során másodszor lett bajnok a Houston Astros!
Érdekességek az Astros bajnoki címével kapcsolatban:
- az újonc shortstop, Jeremy Peña lett a World Series MVP, aki ezzel az első újonc mezőnyjátékos, aki MVP címet szerzett a döntőben. Érdekesség, hogy Peña a holtszezonban távozó Carlos Correa helyét vette át, annak a Correa-nak a helyét, akinek a neve egybeforrt az Astros felemelkedésével;
- Peña MVP-címet kapott a főcsoport-döntőben (ALCS) nyújtott teljesítményét követően is; ő lett a 9. játékos és 2. újonc az MLB történelmében, aki az LCS és World Series MVP címet is be tudta gyűjteni egyazon évben
- Dusty Baker ezzel a bajnoki címmel a legidősebb (73 éves) főedző lett, aki World Series-t nyert; sőt, az NBA-ben, az NHL-ben és az NFL-ben sem láttunk még nála korosabb edzőt gyűrűt nyerni;
- a bajnoki címmel pedig egy kellemetlen „rekordtól” is megszabadult: Baker 2093 alapszakasz-győzelmet szerzett karrierje során World Series-trófea nélkül – ez volt a leghosszabb ilyen sorozat az MLB-ben, így végre leeshetett a nagy kő Dusty szívéről;
- Baker 1981-ben játékosként már egyszer nyert bajnoki címet, viszont 41 évet kellett várnia arra, hogy ugyanez edzőként is összejöjjön – ez a leghosszabb időtartam, ami a játékosként és edzőként is elnyert World Series-trófeákat illeti;
- az Astros bullpen történelmi rájátszást produkált – ha 35 ledobott játékrésznél húzzuk meg a statisztikai határt, akkor ők érték el a playoff történetének legalacsonyabb engedett pontátlagát (0.83 ERA), a legalacsonyabb engedett ütőátlagot (.126 AVG), a legalacsonyabb bázisra kerülési átlagot (.215 OBP) és a legalacsonyabb súlyozott ütőátlagot (.208 SLG) is.
(A képek forrása: latimes.com, sportsmax.tv)