Ma 9 éve halt meg a Beastie Boys egyik alapító tagja, MCA, akiről halála napján még a New York Mets is megemlékezett.
Adam Nathanial Yauch, vagy művésznevén MCA (olykor Nathanial Hörnblowér), valamint Michael „Mike D” Diamond 1981-ben alapították meg a Beastie Boys-t (Boys Entering Anarchistic States Towards Inner Excellence), akkor még más tagokkal, majd egy évvel később csatlakozott hozzájuk Adam „Ad-Rock” Horovitz, így állt össze a később legendássá váló New York-i hip-hop trió.
Eredetileg hardcore punk bandaként indultak, de hamar a rap/hip-hop felé fordultak és első slágerük, a Cooky Puss olyan gyorsan terjedt az underground körökben, hogy vissza sem néztek.
A punk és a hip-hop házasítása némileg meglepő lehet, ám a Netflix kínálatában is megtalálható Hip-hop története c. dokumentumfilmben is elhangzik, hogy az alapvetően a Bronxból induló, afro-amerikaiak által művelt műfaj (bár Yauch fehér és Brooklynban született), a fehér punk közönségnek köszönhetően tört be Manhattanbe és lett városrészeken, majd később országokon átnyúlóan is ismert.
A srácok időközben megismerkedtek a dj/producer Rick Rubinnal, akinek lemezkiadójában, a Def Jam Records-ban Russell Simmons is fantáziát látott, innen pedig egyenes út vezetett a sikerhez. 1986-ban jelent meg a debütáló album, a Licensed to Ill, rajta olyan, mindenki által ismert számokkal, mint a ’No Sleep Till Brooklyn’ és a „(You Gotta) Fight For Your Right (To Party!)’, vagy az általam nagyon kedvelt ’The New Style’ és ’Hold It Now, Hit It’. A lemez letarolta a piacot, az évtized egyik legkelendőbb korongja lett, valamint első rap albumként a Billboard listájának első helyére is felkerült.
1988-ban szakítottak a Def Jam-mel, de ezután is sorban jöttek a kiváló albumok: Paul’s Boutique (1989), Check Your Head (1992), Ill Communication (1994) és Hello Nasty (1998), melyeken olyan all-time klasszikusok kaptak helyet, mint a ’Pass the Mic’, a ’Sabotage’ (melynek az Alex Metric által elkövetett remixét is rongyosra hallgattam), a ’Get It Together’ vagy az ’Intergalactic’. Az Ill Communication, akárcsak a banda első albuma, feljutott a Billboard 200-as lista tetejére, ahogy a Hello Nasty is, amely ráadásul két elismerést is bezsebelt az 1999-es Grammy-díjátadón.
A 2004-es To the 5 Boroughs zsinórban háromra növelte az első helyet elérő albumaik számát, a The Mix-Up c. instrumentális album pedig a csapat harmadik Grammy-díját szállította. Ezután már csak egy lemez, a The Hot Sauce Committee Part Two jelent meg, amelyet eredetileg két részesre terveztek, de Yauch betegsége – és későbbi halála – sajnos átírta a terveket.
Merthogy MCA szervezetében 2009-ben rákot diagnosztizáltak, állapota pedig idővel egyre rosszabbodott (a banda 2011-es Rock and Roll Hall of Fame-be iktatásakor sem tudott jelen lenni), míg végül 2012. május 4-én, 47 éves korában a betegség végleg legyőzte.
Az egész világot megrázta a hír, különböző hírességek, zenésztársak is lerótták tiszteletüket, akárcsak a New York Mets baseballcsapata. A hírek szerint a Beastie Boys mindhárom tagja nagy Mets-szurkoló volt és az együttes aznap épp otthon játszott az Arizona Diamondbacks ellen. Így hát Scott Hairston és Justin Turner (a jelenleg a Los Angeles Dodgers-ben játszó Justin Turner) kitalálták, hogy az egész csapat Beastie Boys számokra fog ütéshez állni (walk-up songs).
Így nézett ki az aznapi ütősor és a nevek melletti számokra álltak az ütőboxba a játékosok:
1. SS Ruben Tejada - "Intergalactic"
2. 2B Daniel Murphy - "No Sleep 'til Brooklyn"
3. 3B David Wright - "Brass Monkey"
4. RF Lucas Duda - "The New Style"
5. LF Scott Hairston - "Root Down"
6. 1B Ike Davis - "(You Gotta) Fight For Your Right (To Party!)"
7. CF Andres Torres - "So What'cha Want"
8. C Josh Thole - "Make Some Noise"
9. P Dillon Gee - "Body Movin"
A Diamondbacks egyébként elrontotta a megemlékezést, mert 5-4-re nyertek, de így is nagyon szép gesztus volt ez a Mets játékosaitól, méltó tiszteletadás a város egyik legendás alakjának.
Egy évvel később, Brooklynban egy parkot is átkereszteltek, hogy ezzel őrizzék meg a városrész szülöttjének a nevét. Sajnos New Yorkban jártamkor az Adam Yauch Park meglátogatása nem jött össze, de legközelebb nem fogom kihagyni.
MCA halála után (természetesen) feloszlott a csapat, Ad-Rock és Mike-D úgy érezte, nem lenne helyénvaló Beastie Boys néven folytatni a zenélést. Ám a maguk mögött hagyott életmű így is igazi hip-hop halhatatlanná tette őket; történetüket könyv, és egy dokumentumfilm is megőrzi az utókornak, de a megannyi felejthetetlen rím is mindig ott lesz nekünk.
„If you can feel what I’m feeling then it’s a musical masterpiece / If you can hear what I’m dealing with then that’s cool at least / What’s running through my mind comes through in my walk / True feelings are shown from the way that I talk”
Nyugodj békében, MCA!
(A képek forrása: newyorker.com, pettitshire.net)